تبلیغات
کتابخانه ملاحسینقلی شوندی - استقبال گسترده از داستان ایرانی در طرح تابستانه کتاب

فونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا ساز

لطفا از تمام مطالب دیدن فرمایید.

استقبال گسترده از داستان ایرانی در طرح تابستانه کتاب

 
 
رمان‌های «جای خالی سلوچ»اثر محمود دولت‌آبادی، «سو و شون»نوشته سیمین دانشور،«یک عاشقانه آرام» اثر نادر ابراهیمی، «پاییز فصل آخر سال» اثر نسیم مرعشی از رمان‌های پر مخاطب ایرانی در طرح تابستانه کتاب هستند.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، طرح «تابستانه كتاب 96» با شعار «این چنین دوست كتاب است از او دست مدار» به همت مؤسسه خانه کتاب از پانزدهم مردادماه به مدت 20 روز در مراكز استان‌ها و 30 روز در شهرستان‌ها در حال اجرا  و  توجه به کتابفروشی‌ها، آشتی دادن مردم با کتابفروشی‌ها، پر کردن خلأ نمایشگاه‌های استانی و توزیع عادلانه یارانه در سراسر کشور را دنبال می‌کند. 

به گفته مسوولان خانه کتاب ایران، میزان استقبال از طرح تابستانه در 9 روز سپری‌شده از از اجرای قابل توجه بوده است، به‌گونه‌ای که در این مدت حدود  200 هزار جلد کتاب به فروش رفته‌اند.

پرفروش‌ترین كتاب‌های تألیفی در طرح تابستانه

1- «قهوه‌ی سرد آقای نویسنده» اثر روزبه معین، نشر نیماژ، 220 صفحه، سال انتشار: 96
 
رمان «قهوه سرد آقای نویسنده» داستان زندگی یک روزنامه‌نگار و نویسنده است که از خاطره کودکی نویسنده آغاز می‌شود؛ زمانی که او عاشق دختری بود که 15 سال از خودش بزرگ‌تر است.

2- «سلام بر ابراهیم» کاری از گروه فرهنگی شهید ابراهیم هادی، نشر شهید ابراهیم هادی، 256 صفحه، سال انتشار: 95
 
این اثر کاری از گروه فرهنگی شهید ابراهیم هادی محسوب می‌شود که در قالب زندگی‌نامه‌ای مختصر و ۶۹ خاطره درباره شهید بزرگوار و مفقود‌الاثر «ابراهیم هادی» منتشر شده است. این نوشتار حاصل بیش از پنجاه مصاحبه با خانواده، یاران و دوستان آن شهید است که همگی نگارنده را در گردآوری این مجموعه ارزشمند یاری رساندند.
 
3- «سمفونی مردگان» اثر عباس معروفی، نشر ققنوس، 356 صفحه، سال انتشار: 95
 
این اثر داستان خانواده‌ای است که در زمان جنگ جهانی دوم در اردبیل زندگی می‌کنند. خانواده‌ای که نمادی از یک جامعه است. جامعه‌ای که خفقان در آن موج می‌زند و به ندرت روشنفکری در آن پیدا می‌شود.
 
داستان با پیشگفتار و آیه‌ای از قرآن در مورد قتل هابیل توسط قابیل آغاز می‌شود (سوره مائده. آیه ۲۶). موضوعی که تم اصلی داستانی که از ۴ مومان تشکیل شده است.
 
4- «چشم‌هایش» اثر بزرگ علوی، مؤسسه انتشارات نگاه، 272 صفحه، تاریخ انتشار: 83
 
«چشم‌هایش» نام رمانی است که برای نخستین‌بار در سال 1331 خورشیدی منتشر شد. بزرگ علوی در این رمان روش استعلام و استشهاد را به کار برده، بدین‌گونه که قطعات پراکنده یک ماجرا را کنار هم گذاشته و از آن طرحی کلی آفریده است که بر حدس و گمان تکیه دارد.
 
«استاد ماکان نقاش بزرگ که یک مبارز سیاسی علیه دیکتاتوری رضا شاه است در تبعید درمی‌گذرد. یکی از آثار باقی‌مانده از او، پرده‌ای است به‌نام «چشمهایش»، چشم‌های زنی که گویا رازی را در خود پنهان کرده است. راوی داستان که ناظم مدرسه و نمایشگاه آثار استاد ماکان است، سخت کنجکاو است راز این چشم‌ها را دریابد.» این جملات برگرفته از کتاب «چشم‌هایش» است.
 
5- «چراغ‌ها را من خاموش می‌كنم» اثر زویا پیرزاد، نشر مرکز، 296 صفحه، تاریخ انتشار: 96

این کتاب نخستین‌بار در سال ۱۳۸۰ منتشر شد و تاکنون بیش از هفتاد بار تجدید چاپ شده است. علت نامگذاری کتاب را می‌توان نقش زن به عنوان محور اصلی خانواده به عنوان خاموش‌کننده چراغ‌ها دانست. راوی این داستان زنی ارمنی است به نام «کلاریس آیوازیان» که از روابط خانوادگی خویش، فرزندان دو قلو و دنیای عاطفی آنها و از همسایه‌هایی سخن می‌گوید که اینک در آبادان ـ در خانه‌های سازمانی ـ زندگی می‌کنند. تلاش برای انس گرفتن با محیط، بن‌مایه دیگر این داستان است. موضوع اصلی «چراغ‌ها را من خاموش می‌كنم» یکنواختی زندگی یک زن خانه‌دار و خستگی از این روند و دل بستن به مرد همسایه‌ای که فکر می‌کند دنیای بهتری برای او به ارمغان خواهد آورد و در موازات آن گریزی زده می‌شود به اوضاع سیاسی آن موقع و تفکرات اجتماعی مردم آن سال‌ها.


تاریخ : شنبه 28 مرداد 1396 | 10:58 ق.ظ | نویسنده : مجید بیگلری | نظرات
لطفا از دیگر مطالب نیز دیدن فرمایید
.: Weblog Themes By SlideTheme :.

  • بابل