فونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا ساز

لطفا از تمام مطالب دیدن فرمایید.

معرفی زیباترین کتاب‌های جهان/ دو کتاب ایرانی در فهرست زیباترین‌ها

زیباترین كتاب‌های جهان، از میان ۶۰۰ عنوان كتاب زیبا که از ۳۲ كشور به جشنواره‌ای در آلمان ارسال شده بودند، انتخاب و معرفی شدند.

به گزارش خبرنگار مهر، انتشارات شباویز، نماینده‌ بنیاد هنر كتاب‌آرایی آلمان در ایران است و همه‌ساله زیباترین كتاب‌های ایرانی را از میان آثار دریافت‌شده انتخاب و با هزینه‌ شخصی خود برای حضور در این رویداد مهم فرهنگی ارسال می‌کند.

مراسم اعطای جوایز برندگان، روز جمعه ۱۸ ماه مارس برابر با ۲۸ اسفند ماه در نمایشگاه كتاب لایپزیك برگزار می‌شود. در میان ۶۴ كتابی كه از ۲۴ كشور جهان به‌مرحله‌ نهایی راه یافته‌اند، دو كتاب ایرانی هم به چشم می‌خورد. یکی «حماسه‌ امام علی (ع)»  از انتشارات كتاباران، سروده‌ مهدی شفیعی با ویراستاری محمدمهدی عقیلی و تصویرگری آنیتا هاشمی مقدم است که طراحی گرافیك آن را مجید زارع انجام داده و دیگری «كتاب كوچك عشق» از انتشارات حوض نقره، نوشته‌ اسماعیل فیروزی با تصویرگری ملیحه عینعلی است که طراحی گرافیك كتاب را نسیم آتشین‌جان انجام داده است.

كتاب‌هایی از كشورهای هلند، چین، جمهوری چك، بلژیك، اتریش، نروژ، ونزوئلا و آلمان به‌ترتیب جوایز این مسابقه را دریافت كردند. هفت داور از كشورهای اتریش، بلژیك، لهستان، ایتالیا، پرتغال، آلمان و برزیل داوری را برعهده داشتند.

پیش از این نیز دو بار كتاب‌های ایرانی به‌فهرست نهایی برگزیده‌شدگان راه یافته بودند. در سال ۲۰۱۴، كتاب‌های «سنگ سلام» و «تركه‌های آلبالو» هر دو از انتشارات عصر داستان در میان انتخاب‌شدگان جای داشتند و كتاب «سنگ سلام»، جایزه‌ این مسابقه را دریافت كرد. در سال ۲۰۱۳ نیز كتاب «دخیل عشق» از انتشارات عصر داستان در فهرست نهایی قرار داشت. طراحی گرافیك این سه عنوان را هم مجید زارع انجام داده بود. به‌این ترتیب، با چهار بار حضور موفق در میان زیباترین كتاب‌های جهان، مجید زارع جایگاه خود را در صدر طراحان گرافیك برتر جهان تثبیت كرده است. به‌امید آن‌كه در سال ۲۰۱۷ جایزه‌ نخست این مسابقه را دریافت دارد.

كتاب‌ای برگزیده‌شده به‌طور كامل بار دیگر در نمایشگاه كتاب فرانكفورت در اكتبر ۲۰۱۶ به‌نمایش درخواهند آمد.

ین مسابقه، از سال ۱۹۶۳ تاکنون همه‌ساله در آلمان برگزار می‌شود و نتیجه‌ نهایی داوری آن در نمایشگاه بین‌المللی لایپزیک اعلام می‌شود. تا سال ۲۰۰۷ میلادی، ایران امکان حضور در این نمایشگاه را نداشت، اما با تلاش‌های ناشر بخش خصوصی، کتاب‌های زیبای ایرانی نیز به‌ جمع زیباترین کتاب‌های جهان پیوستند و برگزارکنندگان این نمایشگاه بین‌المللی مراسم افتتاحیه را در برابر غرفه‌ ایران در سال ۲۰۰۸ برگزار کردند تا به‌کشور افزوده شده به‌جمعشان خوشامد بگویند.

هدف این نمایشگاه، نشان دادن ارزش کتاب به‌دست‌اندرکاران فرهنگ مکتوب است تا بدانند کتاب را می‌توان به‌صورت یک اثر جاودانه‌ هنری نیز تولید کرد که خریدار و خواننده نه‌تنها از خواندن محتوای آن لذت ببرد، بلکه با نگاه کردن به‌زیبایی‌های نهفته در لابه‌لای صفحه‌ها از لذت بصری نیز برخوردار شود و گنجینه‌ کوچکش را همواره پاس بدارد و بر مالکیت آن ببالد.تاریخ : پنجشنبه 20 اسفند 1394 | 09:41 ق.ظ | نویسنده : مجید بیگلری | نظرات

رواج «باورهای عامیانه مردم ایران» در بازار نشر کشور

کتاب «باورهای عامیانه مردم ایران» نوشته حسن ذوالفقاری با همکاری علی اکبر شیری توسط نشر چشمه منتشر و راهی بازار نشر شد.

به گزارش خبرنگار مهر، کتاب «باورهای عامیانه مردم ایران» نوشته حسن ذوالفقاری با همکاری علی اکبر شیری به تازگی توسط نشر چشمه منتشر و راهی بازار نشر شده است.

باورهای عامیانه زیرمجموعه فولکلور و در حوزه مردم شناسی است. صادق هدایت در معرفی فولکلور و واکاوی پیشینه آن، آمبرواز مورتن را اولین کسی می داند که در ۱۸۸۵ میلادی، آثار باستانی ادبیات توده را فولکلور نامید؛ و منظورش دانش عوام بود. سال ها بعد بلوکباشی وضع این اصطلاح را به ۱۸۴۶ می رساند و آن را به عتیقه شناسی انگلیسی به نام تامس منتسب می کند. تامس این اصطلاح را در سال ۱۸۴۶ با نام مستعار آمبرواز مورتن در نوشته خود به کار می برد. با ارسال نامه ای به مجله آتنائوم پیشنهاد می کند این اصطلاح به جای «عتیقات عامیه» به کار برود.

پدید آمدن فرهنگ عامه دلایل متعدد دارد. گاه آداب و رسوم اجتماعی مردم و گاه تعبیرها و تفسیرهای پیشینان از وقایع طبیعی یا حوادث زندگی باعث پدید آمدن آن ها شده است. باورهای عامیانه، جلوه ای از فرهنگ عامه یا فولکور است که در متن زندگی و فرهنگ اقوام و ملت ها جریان دارد و به شکل های گوناگون خود را نمایان می سازد. جنبه های مهمی از زندگی انسان ها به صورت خودآگاه یا ناخودآگاه با فرهنگ عامه پیوند دارد. رواج فرهنگ عامه میان اقوام و ملت هایی که پیشینه تاریخی طولانی تری دارند به مراتب بیشتر از ملت هایی است که سابقه اندک دارند.

ذوالفقاری در کتاب «باورهای عامیانه مردم ایران»، ابتدا مقدمه ای مفصل نوشته و سپس وارد بخش اصلی اثر شده است. در بخش اصلی، باورهای عامیانه مردم ایران، درباره موضوعات مختلف بر اساس حروف الفبا گردآوری شده است. مقدمه ای که ذوالفقاری نوشته، در واقع یک مقاله با عنوان «درآمدی بر باروهای عامه» است که بخش هایی چون «پیوند باورها با فرهنگ عامه»، «تفاوت باور و خرافه»، چیستی باورها»، «ویژگی باورها»، «گستردگی و شمول»، «تناسب با زندگی بشر»، «دگردیسی»، «نمادین بودن»، «تاثیر و نفوذ باورها در وجود انسان»، «سود و زیان باورها»، «خاستگاه باورها»، «ریشه های افسانه ای» و ... را در بر می گیرد.

این کتاب در روزهای پیش از عید نوروز، منتشر و راهی بازار نشر شد.

در قسمتی از این کتاب درباره «نوروز» می خوانیم:

شب اول نوروز نباید کوکو خورد؛ زیرا تا سال دیگر سررشته کار از دست می رود و باید بگویند کوکو؟ (دماوندی، ۱۸۴)

صبح نوروز باید یک لولهنگ در آب انداخت تا پر شود و ته بکشد و تا آخر سال لولهنگ رزق آدم پر باشد. (سروستان، ۳۲۶) اگر در شب پنجه نوروز، دومی وَرنکرده داشته باشند، در خانه گزنده پیدا می شود. (اردکانی، ۴۵۱) شب اول ماه و اول سال (نوروز) باید همه اتاق های خانه روشن باشد. (هدایت، ۷۸) شب پیش از نوروز باید کوکو سر سفره باشد ولی شب بعد از نوروز نباید کوکو باشد چون اسمش را که ببرند فقر می آورد. (هدایت، ۷۹) باران نیسان که هفتاد روز بعد از نوروز می آید، روی سر کسی ببارد، موی سر را پرپشت می کند و اگر به ناخوش بدهند شفا می یابد. (هدایت، ۹۸؛ خراسانی، ۳۴۵) سالی که نوروزش با شنبه آغاز شود، سال خوبی است. (نهاوندی، ۴۴۱؛ خراسانی، ۶۳۰) روز نوروز و عید مولود باید لباس نو پوشید. (کوهبنانی، ۷۱) بهترین سال، سالی است که نوروز به شنبه بیفتد. (لرستانی، ایلامی، ۲۰۸).

دیدن خرخاکی پیش از نوروز یا در نوروز خوش یمن است. (ماسه، ۳۴۲) اگر پیش از نوروز خرخاکی به چشم بخورد، آن را با کمی خاک مرطوب کرده در شیشه ای جای می دهند تا همه بتوانند در نوروز به عنوان چیز خوش یمن به آن نگاه کنند. (ماسه، ۳۴۲)

آدم (ع) گندم بخورد و از بهشت به در افتاد. ایزد تعالی گندم غذای او کرد، هرچه از وی بخورد سیری نیافت. به ایزد تعالی بنالید، جو بفرستاد تا از آن نان کرد و بخورد، و به سیری رسید. آن گه وی را به فال داشتی که او را دیدی سبز و تازه. و از آن گاه باز، آن میان ملوک عجم بماند که هر سال جو به نوروز بخواستندی از بهر منفعت و مبارکی که در اوست. (خیام، نوروزنامه، ۳۳)

«باروهای عامیانه مردم ایران» با ۱۱۶۳ صفحه، شمارگان ۸۰۰ نسخه و قیمت ۷۵۰ هزار ریال منتشر شده است.تاریخ : پنجشنبه 20 اسفند 1394 | 09:39 ق.ظ | نویسنده : مجید بیگلری | نظرات

کتابفروشی‌های شهرستان در طرح «عیدانه کتاب» پیشگام هستند

 

 
 
طرح «عیدانه کتاب» از 15اسفندماه با ثبت‌نام و تأیید 333 کتابفروشی برای مشارکت، در آستانه نوروز آغاز شده است. تاکنون در این طرح، کتابفروشی‌‌های شهرستانی در مقایسه با کتابفروشی‌های تهران در حوزه فروش کتاب، پیشگام هستند
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، کتابفروشی‌های دانشجو (همدان)، دنیای زبان (لرستان)، مهرگان (اصفهان)، نمایشگاه و فروشگاه کتاب محام (خوزستان)، فرازمند رشت (گیلان)، كتاب هانیوان، منگان1 ( فارس)، فرهنگسرای اصفهان (اصفهان)، انتشارات طاعتی (گیلان)، کتابفروشی خوارزمی (خراسان‌جنوبی)، كتاب منگان (فارس) از جمله پُرفروش‌ترین کتابفروشی‌ها در سطح کشور هستند.


ادامه مطلب
تاریخ : پنجشنبه 20 اسفند 1394 | 09:35 ق.ظ | نویسنده : مجید بیگلری | نظرات

کتاب‌های برگزیده کودک و نوجوان در سال 93 معرفی شدند

 

 
 
همزمان با مراسم سالگرد تاسیس شورای کتاب کودک، کتاب‌های برگزیده و شایسته تقدیر سال 93 از سوی این نهاد معرفی و قدردانی شدند.
 
شورای کتاب کودک
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)،‌ آثار برگزیده در حوزه‌های مختلف ادبیات کهن،‌ داستان ترجمه‌، شعر‌، تصویر‌، مرجع‌ و بازی و هنر سرگرمی به شرح زیر اعلام شده است:
 
داستان -تالیف
 
آرمان آرین، «آشوزدنگهه» (سه جلد)، ویراستار حاجیه اسحاق‌بیگی حسنی، تهران: موج، ‌1388، گروه سنی (د به بالا )
 


ادامه مطلب
تاریخ : پنجشنبه 20 اسفند 1394 | 09:32 ق.ظ | نویسنده : مجید بیگلری | نظرات

افتتاح باغ کتاب تهران در هفته نخست اردیبهشت‌ماه

 

 
 
رئیس سازمان فرهنگی ـ هنری شهرداری تهران، با اشاره به تأکید شهردار تهران مبنی بر اتمام پروژه باغ کتاب تا پایان فروردین‌ماه گفت: پیش‌بینی می‌کنیم با تأمین اعتبار مورد نیاز، پروژه مذکور در هفته نخست اردیبهشت‌ماه به بهره‌برداری برسد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از شهر نوشت، محمود صلاحی به آماده‌سازی بخش قابل توجهی از باغ کتاب تهران اشاره و اظهار کرد: دریاچه‌های بیرون و محوطه‌سازی آماده است اما پارکینگ به طور صد‌در‌صدی آماده نیست و از 4 سالن مجموعه هم برخی آماده نیستند.

وی با بیان این‌که در حال حاضر، مدیرعامل نشر شهر را در این مجموعه مستقر کرده‌ایم تا هر بخش که آماده شد تحویل بگیرد، بیان کرد: دکتر محمدباقر قالیباف، شهردار تهران هم به پیمانکار و هم به مجموعه شهرداری ابلاغ کرده است انتهای فروردین‌ماه باغ کتاب آماده شود.

رئیس سازمان فرهنگی ـ هنری شهرداری تهران ادامه داد: بر این اساس، پیش‌بینی می‌کنیم تا هفته نخست اردیبهشت‌ماه پروژه افتتاح شود. البته برای اتمام این پروژه نیاز به اعتبار 20 میلیارد تومانی است.

صلاحی افزود: پس از اتمام پروژه، این مجموعه در اختیار سازمان فرهنگی ـ هنری شهرداری تهران قرار می‌گیرد و به زیرمجموعه نشر شهر تبدیل می‌شود.


تاریخ : پنجشنبه 20 اسفند 1394 | 09:27 ق.ظ | نویسنده : مجید بیگلری | نظرات

«بنی آدم» دولت‌آبادی با شمارگان ۱۰ هزار نسخه روانه بازار شد

 

 
 
مجموعه داستان «بنی آدم»، جدید‌ترین اثر محمود دولت‌آبادی با شمارگان ۱۰ هزار نسخه از سوی نشر چشمه منتشر شد.

 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، مجموعه داستان «بنی آدم» که جدیدترین اثر محمود دولت‌آبادی است، از سوی نشر چشمه منتشر و روانه بازار نشر شد. 

شمارگان ۱۰ هزار جلد از این کتاب نشان دهنده این است که بدون شک مسئولان نشر چشمه از استقبال بی‌نظیر اهل مطالعه از کتاب‌های دولت‌آبادی آگاه هستند و به همین دلیل در بازاری که کتاب‌ها با شمارگان ۳۰۰ جلد منتشر می‌شود، اقدام به انتشار ۱۰ هزار جلد از این کتاب کرده‌اند. 

در پشت جلد این کتاب آمده است: «گفتم،‌‌ همان اوّل کار گفتم که نوشتن داستان کوتاه کار من نیست. این هنر بزرگ را کافکا داشت، ولفگانگ بورشرت داشت و می‌توانست بدارد که در‌‌ همان «بیرون، جلو در» جان سپرد و داغش لابد فقط به دل من یکی نیست، و پیش‌تر از او چخوف داشت که بالاخره خون قِی می‌کرد در آن اتاق سرد، و چند فقره‌ای هم رومن گاری، آن‌جا که پرندگان پرواز می‌کنند می‌روند در پرو می‌میرند. حالا شما به من بگویید کلاه و کشکول و پالتو و عصای آقای جنابان را چه کسانی از کف میدان کج و قناس جمع خواهد کرد؟ و آن اشیای ریز زینتی را چه کسانی پیدا خواهند کرد؟» 

این کتاب شامل شش داستان کوتاه است که به ترتیب «مولی و شازده»، «اسم نیست»، «یک شبِ دیگر»، «امیلیانو حسن»، «چوب خشکِ بلوط» و «اتفاقی نمی‌افتد» نام دارند. 

در بخشی از این کتاب و در داستان «اتفاقی نمی‌افتد» آمده است: «راستی چه‌قدر به این آب نگاه کردم و تو به من نگاه نکردی از پشت شیشهٔ یکی از آن پنجره‌ها. روبه‌رویشان می‌ایستادم به قصد. اما... به جای تو آب روان، آب را دیدم. –آب هم واقعا معجزه‌ای است. و این کس فکر کرد خلاف تصمیمی که در خیابان گرفته بود، دیگر نمی‌تواند نامه را پاره کند و تکه تیغ را هم نمی‌تواند بیندازد دور و فکر کرد این آب هم عجب معجزه‌ است خانم گشنر؛ واقعا!» 

محمود دولت‌آبادی بعد از انتشارِ رمانِ «سلوک» در اوایلِ دهه هشتاد تا به امروز کمتر توانسته بود کارِ داستانی منتشر کند و بیشتر آثارش در حوزه‌های خاطره‌نگاری، نقدهای ادبی و گزیده‌های متونِ کهن بودند، بنابراین انتشار این کتاب می‌تواند خبر خوبی برای علاقه‌مندان حوزه ادبیات داستانی باشد.

کتاب «بنی‌آدم» در ۱۰۷ صفحه، شمارگان ۱۰ هزار نسخه و با قیمت ۹ هزار تومان از سوی نشر چشمه روانه بازار شده است.


تاریخ : پنجشنبه 20 اسفند 1394 | 09:26 ق.ظ | نویسنده : مجید بیگلری | نظرات
لطفا از دیگر مطالب نیز دیدن فرمایید
.: Weblog Themes By SlideTheme :.

  • بابل
  • ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

    شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic