فونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا ساز

لطفا از تمام مطالب دیدن فرمایید.


لزوم توجه بیشتر روزنامه‌ها به ادبیات کودکان

کمپینی با امضای بیش از هزار فعال ادبی در بریتانیا به راه افتاده تا از روزنامه‌ها دعوت کند بیشتر به کتاب‌های کودک که بخش اصلی بازار کتاب در این کشور را اشغال کرده‌اند، بپردازند.

به نقل از بوک نیوز، نامه‌ای که ماه پیش ارسال شد و در آن «اس‌اف سید» نویسنده‌ی کتاب کودک کمپینی برای حمایت بیشتر از کتاب‌های کودک از سوی روزنامه‌ها مطرح کرده بود، در این مدت ۱۰۰۰ امضا جمع کرده است.

در این نامه از روزنامه‌های بریتانیا خواسته شده دست کم هر هفته یک کتاب کودک را نقد و معرفی کنند.

در این نامه نوشته شده: با نهایت اندوه باید یادآوری ‌شود که کاهش‌های اخیر و کمبودها، بر پوشش کتاب‌های کودک در مطبوعات بریتانیا نیز تاثیر گذاشته است. ما با تلاش سازمانی‌ها رسانه‌ها برای ادامه بقا در این شرایط دشوار احساس همدردی می‌کنیم، با این حال باور داریم در حالی که روزنامه‌ها به نقد و معرفی کتاب می‌پردازند، باید بخشی از این مطالب به کتاب‌های کودک نیز اختصاص یابد.

پیش از این کاهش‌ها، کتاب‌های کودک تنها ۳ درصد نقدهای روزنامه‌ها را به خود اختصاص می‌دادند در حالی که ۳۰ درصد بازار کتاب بریتانیا در اختیار کتاب‌های کودک است.  بر اهمیت حیاتی کتاب‌خواندن برای لذت بردن از مطالعه در سنین پایین به کرات تاکید شده و بسیاری از نویسندگان، تصویرپردازان، ناشران، کتاب‌فروشان، کتابخانه‌داران، آموزگاران و متخصصان این دوره‌ی سنی را دوران طلایی برای ادبیات کودکان می‌دانند.

در ادامه‌ی این نامه آمده است: پوشش هفتگی برای کمک به افرادی که برای کودکان‌شان کتاب می‌خرند حیاتی است و به آن‌ها کمک می‌کند تا اطلاعات منظمی را برای طیف وسیعی از ادبیات به دست آورند. اکنون زمان آن است که سیاست‌های روزنامه‌های پرفروشی مثل «سان» و «ساندی تایمز» بر این سیاست متمرکز شود تا به سیاست دیگر روزنامه‌ها نیز بدل شود.

کیت ادواردز مدیرعامل انتشارات سون استوریز، کیمبرلی رینولدز استاد ادبیات کودک دانشگاه نیوکسل و الیزابت لیرد نویسنده‌ی کتاب کودک از جمله چهره‌های جدیدی هستند که با امضای خود از این نامه حمایت کرده‌اند.

فیلیپ پولمن، نیل گیمن، مالوری بلکمن، ریس ریدل و فرانچسکا سیمون از چهره‌های مشهور ادبیات کودک و نوجوان پیش از این، از این کمپین حمایت کردند.

این کمپین موفقیت‌ها قابل توجهی کسب کرده که مهم‌ترین آن افزایش نقدهای کتاب کودک در ساندی تایمز بوده است. نقدهای این روزنامه از یک مورد به دو مورد در هفته افزایش یافته استتاریخ : چهارشنبه 24 شهریور 1395 | 12:16 ب.ظ | نویسنده : مجید بیگلری | نظرات


 

 
 
محمدرضا یوسفی، نویسنده و منتقد ادبی، با بیان این‌که بازآفرینی حتی اگر به‌صورت متوسط هم انجام شود از بازنویسی و ساده‌نویسی بهتر است و عامل مهمی در رشد و توسعه ادبیات کودک محسوب می‌شود، گفت: نویسندگان ما باید کار خلاقانه انجام دهند و براساس درک و دریافتشان از متون کهن، آثار جدیدی خلق ‌کنند تا دیگران بتوانند به خوبی با این منابع ارتباط برقرار کنند.
 
محمدرضا یوسفی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) درباره ظرفیت متون کهن برای بازآفرینی و بازنویسی برای کودکان و نوجوانان اظهار کرد: خوشبختانه ما یکی از پنج کشور جهان هستیم که پیشینه بسیار غنی‌ در حوزه ادبیات کهن دارد. همچنین برتری دیگر ما این است که این متون کهن تبدیل به ادبیات شده مانند شاهنامه، سعدی، حافظ و اندرزنامه‌ها که جنبه‌های ادبی و هنری به خود گرفته‌اند. علاوه بر این دنیای غنی‌‌ای که در حوزه متون کهن و مکتوب داریم، ادبیات فولکلور شفاهی هم جمع‌آوری و مکتوب شده است؛ این‌کار نخستین‌بار در دوره ساسانیان انجام شد.
 

ادامه مطلب
تاریخ : چهارشنبه 24 شهریور 1395 | 12:13 ب.ظ | نویسنده : مجید بیگلری | نظرات
 
 
حسین فتاحی، نویسنده و مترجم کتاب‌های کودک و نوجوان، معتقد است که به دلیل استقبال زیاد مخاطبان از بازنویسی و بازآفرینی متون کهن، جایی برای سوءاستفاده ایجاد شده و برخی افراد ناوارد با تولید بازنویسی‌های اشتباه، دور از واقعیت و بازاری، مخاطبان علاقه‌مند به این حوزه را بیزار و گریزان می‌کنند.
 
حسین فتاحی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) درباره بازآفرینی و بازنویسی متون کهن برای کودکان و نوجوانان اظهار کرد: معمولا در بازآفرینی و بازنویسی متون کهن چند هدف دنبال می‌شود. هدف اول این است که از طریق این بازآفرینی‌ها و بازنویسی‌ها، بچه‌ها را با بزرگان ادبی آشنا کنیم. در کشور ما متون کهن خوبی از نظر مضمون و قصه وجود دارد که زبانش مناسب کودکان نیست و باید آن‌ها را به متن روان و قابل خواندن برای بچه‌ها بازگردانی زبانی کنیم.
 
این نویسنده و مترجم کتاب‌های کودک و نوجوان افزود: وقتی بچه‌ها قصه‌های قدیمی مانند مثنوی، گلستان و بوستان را می‌شنوند با شخصیت‌های بزرگ ادبی مانند سعدی و مولوی آشنا می‌شوند و این مساله آن‌ها را تشویق می‌کند تا بیشتر به این شخصیت‌ها و قصه‌هایشان علاقه‌مند شوند و وقتی بزرگتر شدند به دنبال اصل کتاب و متن اولیه ‌بروند که این مساله بسیار مهمی است، زیرا همه افتخار فارسی‌زبانان این است که بزرگانی مانند مولوی، عطار، سعدی، فردوسی و حافظ دارند و هیچ کشوری به اندازه ما اینقدر بزرگ، ادیب و دانشمند ندارد، اما به خاطر فاصله زمانی زیادی که ایجاد شده، بسیاری از مخاطبان ما شاید نتوانند با این متون کهن ارزشمند ارتباط برقرار کنند و این بازآفرینی‌ها سبب می‌شود مخاطبان با تعداد زیادی از این متون ادبی آشنا شوند. ما نباید با ریشه‌هایمان قطع رابطه کنیم و بهترین راهش این است که آثار این بزرگان را بازآفرینی و بازنویسی کنیم.

ادامه مطلب
تاریخ : چهارشنبه 24 شهریور 1395 | 12:11 ب.ظ | نویسنده : مجید بیگلری | نظرات


 
 
«پاول بیتی»، «دبورا لوی»، «گریم مکرای برنت»، «آتوسا مشفق»، «دیوید اسزالای» و «مادلین تاین» به عنوان نامزدهای نهایی جایزه ادبی «من بوکر» در حوزه ادبیات داستانی معرفی شدند.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از «پابیلشر زویکلی»، امسال برای سومین سال متوالی است که جایزه «من بوکر» در حوزه ادبیات داستانی نامزدهایی از دیگر ملیت‌ها غیر از انگلستان و ایرلند را در خود جایی داده است؛ در فهرست امسال، اسن آتوسا مشفق، نویسنده رمان «آیلین» و همچنین اسامی 2 انگلیسی، 2 آمریکایی و 2 نویسنده کانادایی به چشم می‌خورد.
 
«آماندا فورمن»، رییس هیات انتخاب 5 نفره فهرست نهایی امسال گفته است: «دوباره‌خوانی کتاب‌های قرار گرفته در فهرست اولیه بسیار چالش‌برانگیز بود زیرا با آثار بسیار متنوع و قدرت نگارش بسیار بالایی مواجه بوده‌ایم. این 6 اثر منتخب نهایی دقیقا منعکس کننده رمان‌هایی درباره فرهنگ مدرن هستند؛ آثاری با توانایی بیان فضاهای کشف نشده و غیرمتعارف با موضوعاتی بسیار دشوار.»
 
«فروخته شد» (The Sellout) نوشته «پاول بیتی» و «ایلین» (Eileen) اثر «آتوسا مشفق» از طرف آمریکا، «شیر داغ» (Hot Milk) به قلم «دبورا لوی» و «پروژه خونین او» (His Bloody Project) نوشته «گریم مکرای برنت» از انگلستان و «هر آن‌چه که انسان است» (All That Man is) نوشته «دیوید اسزالای» و «نگو هیچ نداریم» (Do Not Say We Have Nothing) اثر «مادلین تاین» از کانادا برای جایزه 50 هزار پوندی «من بوکر» امسال رقابت خواهند کرد؛ هم‌چنین هر کدام از دیگر نامزدهای فهرست نهای 2500 پوند پاداش خواهند گرفت.
 
در میان این نامزده «لوی» تنها نویسنده‌ای است که پیش از این نیز در سال 2012 برای رمان «خانه شنا» (The Swimming Home) نامزد این جایزه شده بود. سال گذشته نیز «مارلون جیمز» برای رمان «تاریخچه کوتاهی درباره هفت کشتار» برنده «من بوکر» بود.
 
برنده نهایی این جایزه انگلیسی در 25 اکتبر معرفی خواهد شد.


تاریخ : چهارشنبه 24 شهریور 1395 | 12:07 ب.ظ | نویسنده : مجید بیگلری | نظرات

لطفا این کتاب را بکارید

ریچارد براتیگان «لطفا این کتاب را بکارید» را در تابستان ۱۹۶۸ منتشر کرد. این کتاب شامل هشت پاکت بذر است که پشت هر کدامشان شعری چاپ شده و همگی در پاکتی کوچک بسته‌بندی شده اند. «لطفا این کتاب را بکارید» با عکس‌های بیل براک و حروف‌نگاری جی اس بروک  توسط گراهام مکینتاش منتشر و به صورت رایگان بین مردم توزیع می‌شد.

فرش شاهانه‌ی سنبل

تصمیم گرفته‌ام دردنیایی زندگی کنم که آن‌جا

کتاب‌ها تبدیل شده‌اند به هزاران باغ

با کودکانی که بازی می‌کنند در باغ‌ها

و یاد می‌گیرند

رفتار نجیب روییدنی‌های سبز را

گل‌های بومی کالیفرنیا

در این بهار ۱۹۶۸

با آخرین ثلث قرن بیستم

که سفر می‌کند مثل یک رویا

به سمت پایانش

وقتش است کتاب بکاری

آن‌ها را به زمین بسپاری

شاید که گل‌ها و علف‌ها

برویند از این صفحات

جعفری

از انرژی، خدایان و نمایش تاریخ متشکرم

که ما را این‌جا به این لحظه رساند

با این کتاب در دست‌هایمان

در حال صدا زدن مثل آینده

در تالاری سبز و پر ستاره

کدو

زمان خوبی است برای قاطی کردن جمله‌ها

جمله‌ها با گل و لای و خورشید

با نقطه‌گذاری و باران

با فعل‌ها، و برای کرم‌ها که بلولند

توی علامت‌های سوال

و ستارگان

تا بتابند بر اسم‌های هم‌خانواده

و شبنم تا شکل گیرد

روی بند‌ها

همیشه بهار

دوستانم نگران‌اند

و از آن با من حرف می‌زنند

از پایان دنیا حرف می‌زنند

از ظلمات و فاجعه

من همیشه خونسرد می‌شنوم

و بعد می‌گویم نه، قرار نیست تمام شود

این تنها یک آغاز است

همان طور‌که این کتاب

تنها یک آغاز است.

هویج

به نظرم  بهار ۱۹۶۸ زمان خوبی باشد

تا به خون‌هایمان رجوع کنیم

و ببینیم که قلب‌هایمان چه چیزی را می‌گردانند

درست مثل این گل‌ها و سبزیجات

که هر روز رجوع می‌کنند به قلب‌هاشان

و می‌بیینند که خورشید انعکاس می‌دهد

مثل آیینه‌ای بزرگ

اشتیاق‌شان به زیستن و زیبا بودن را

کاهو

تنها امیدی که داریم

کودکان‌اند و بذر‌هایی که به آن‌ها می‌دهیم

و باغ‌هایی که همراه هم می‌کاریم

آفتابگردان شاستا

دعا می‌کنم ۳۲ سال دیگر

این گل‌ها و سبزیجات

آبیاری کنند قرن بیست و یکم را

با صدایشان که می‌گوید

زمانی کتابی بوده‌اند

که با دست‌هایی عاشق به زندگی تبدیل شده‌اندتاریخ : چهارشنبه 24 شهریور 1395 | 12:05 ب.ظ | نویسنده : مجید بیگلری | نظرات

یوشی و درولین

نام کتاب : یوشی و درولین
نویسنده : یاسمین استوارایزدخواه

توضیحات :  یوشی پشت میز همیشگی خود در کلاس نشسته، به دلایلی تنهاست. ناگهان جوجه ها در کلاس ظاهر می شوند. جیک جیک، جیک جیک، جیک جیک ! جوجه ها خیلی هیجان زده هستند اما…. مگه چه خبر شده ؟!تاریخ : چهارشنبه 24 شهریور 1395 | 12:03 ب.ظ | نویسنده : مجید بیگلری | نظرات


بازی با آوا، بازی با الفبا

نام کتاب :
بازی با آوا، بازی با الفبا (۱)
موضوع :
داستان
گروه سنی :
الف، ب
نویسنده وتصویرگر :
زهره پریرخ
ویراستار:
علی خاکبازان
ناظر هنری:
ابوالفضل همتی آهویی
صفحه آرا:
شیده زوین
کودکان خیلی از چیزها را هنگام بازی یاد می‌گیرند. زهره پریرخ با استفاده از این نکته، داستان‌های کوتاهی نوشته که با بازی‌های آوایی و کلامی همراه است. این کار، کوششی است برای این که آغاز راه خواندن برای کودکان دلنشین‌تر شود. بخشی از این داستان‌ها را که مربوط به حرف «ژ» است، با هم بخوانیم.

ژاله با موهای ژولیده آمد و نشست جلوی آینه. ژست گرفت و گفت: ژا… ژا…

در، قژقژ باز شد.

شیر ژیان با موهای ژولیده آمد و نشست جلوی آینه. ژست گرفت و گفت: ژی… ژی…

این مجموعه را کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، امسال و در شمارگاه ۲۰هزار نسخه چاپ کرده است. قیمت آن هم ۲۵۰۰ تومان است.
تاریخ : چهارشنبه 24 شهریور 1395 | 12:00 ب.ظ | نویسنده : مجید بیگلری | نظرات

چرم ساغری

رافائل پسری است که ثروتی ندارد اما عاشق ثروت و تجمل است در خانه ای فقیرانه اتاقی گرفته و دختر صاحب خانه پولین با همه قلبش عاشق اوست اما رافائل در پی زنی پولدار است . زمانی که او از زندگی نا امید شده مردی به او چرم ساغری می دهد که قادر است آرزوهای او را برآورده سازد اما از عمرش می کاهد و ….

اینم کتاب دیگه ای از نویسنده فرانسوی مشهور ! بد نبود یک موضوع قدیمی اما در هر حال جالب به نسبت کتاب قبلی کمتر توضیحات جانبی و متفرقه داشت راحت تر اصل مطلب را         پیگیری می کرد اما خوب باز من این سبک مستقیم و توصیف گونه را نمی پسندم

 زیاد با رمان های کلاسیک رابطه ام خوب نیست .

قسمت های زیبایی از کتاب

افسوس ! ما هرگز برای بوالهوسی های خود پول کم نداریم ، فقط سر قیمت چیزهای مفید و لازم چانه می زنیم .

آندره دو بالزاک

به آذین

انتشارات نشر کتابتاریخ : چهارشنبه 24 شهریور 1395 | 11:53 ق.ظ | نویسنده : مجید بیگلری | نظرات

پدر و دختر

می‌گویند پدرها دخترهایشان را خیلی دوست دارند. می‌گویند دخترها هم پدرانشان را خیلی دوست دارند. این گفته‌ها در طول زندگی بشر دستمایه قصه‌ها و داستان‌های زیادی شده است.

این قصه‌ها گاهی شفاهی بوده و مادرها و پدرها آنها را برای بچه‌ها یا نوه‌هایشان تعریف کرده‌اند و گاهی هم روی صفحه کتاب‌ها نوشته شده و پدرها و مادرها آن را برای بچه‌ها و نوه‌هایشان خوانده‌اند یا خود بچه‌ها و نوه‌ها آنها را از روی همان صفحه‌های کاغذی خوانده‌اند.

پریسا برازنده یکی از این داستان‌ها را ترجمه کرده و انتشارات منادی تربیت آن را چاپ کرده است. اما این داستان و نوع صفحه‌های کتاب قدری متفاوت است. بخش اصلی صفحه‌ها تصویر است و در بعضی از آنها یک یا چند جمله نوشته شده است. اما همین تعداد محدود جمله‌ها تا اعماق جان خواننده اثر می‌گذارد.

«پدر و دختر سوار بر دوچرخه، با هم در دشت می‌روند… آن دو بالای آبگیر می‌ایستند… «خداحافظ، فرزند»… «خداحافظ پدر»… پدر سوار قایق می‌شود. او آرام پارو می‌زند و به سوی افق دور می‌شود… دخترک منتظر می‌ماند تا آفتاب غروب می‌کند. پدر بازنگشته است… تابستان و زمستان سپری می‌شود و تابستان و زمستانی دیگر هم… سال‌ها بر آن سرزمین می‌گذرد. در آن بلندی درختان بزرگ و بزرگ‌تر می‌شوند. پدر بازنگشته است… دوباره تابستان است. دختر با دوستانش بالای آبگیر سوار بر دوچرخه است. او بازی می‌کند و می‌خندد. هر از گاهی، باز به پدر فکر می‌کند…

مدتی بعد ازدواج می‌کند. آن دو با هم بسیار خوشبخت هستند. آنها صاحب فرزند می‌شوند. بچه‌ها با پدرشان بالای آبگیر بازی می‌کنند. دختر دیگر جوان نیست. فرزندانش، همه بزرگ می‌شوند. آبگیر باقی مانده است، اما بدون آب…

دختر پیر شده است. زندگی به او بسیار چیزها هدیه کرده است. تنها پدر بازنگشته است…»

اطمینان دارم شما هم علاقه‌مند شده‌اید این داستان را بخوانید. داستانی که در پایانش اتفاق عجیبی می‌افتد.

این کتاب را که نامش «پدر و دختر» و قیمتش ۱۷۰۰ تومان است بخرید و بارها و بارها بخوانید.تاریخ : چهارشنبه 24 شهریور 1395 | 11:51 ق.ظ | نویسنده : مجید بیگلری | نظرات

سه کاهن

داستان در مورد کودکی حضرت محمد هست . وقتی در نزد دایه خود حلیمه به سر می برد و کاهنانی در صحرا به سراغ حلیمه و حارث می آینده تا در ازای پول این کودک را بگیرند و حلیمه هراسان تصمیم دارد هر طور شده محمد را به مادرش آمنه و پدربزرگش سردار برساند .

اینم یکی دیگه از تازه های نشر . خوشم اومد قشنگ بود نثرش هم ساده است هم ادبی و یک جور پر احساس بعد خود داستانش را هم من نمی دونستم یا نداشتیم و نخوندیم یا من فراموش کرده بودم . چیز ساده کوتاه و دوست داشتنی ای بود به نظر من .

مجید قیصری

انتشارات عصر داستانتاریخ : چهارشنبه 24 شهریور 1395 | 11:49 ق.ظ | نویسنده : مجید بیگلری | نظرات
فرهنگ > کتاب – سفرنامه متفاوتی از مصر با عنوان «عکس یادگاری با فرعون» به قلم عباس نادری، شاعر، نویسنده و مترجم روی پیشخوان کتابفروشی‌ها قرار گرفت.


به گزارش خبرآنلاین، نشر قو، به تازگی سفرنامه‌ «عکس یادگاری با فرعون» را با عنوان فرعی «یادداشت‌ها و برداشت‌های سفر مصر»منتشر کرده است. سفرنامه ای همراه با تصاویری که حاصل گردش نادری در شهرها و بخش‌های این کشور آفریقایی است.

به اعتقاد ناشر، نویسنده از همان آغاز اصرار دارد که نمی‌خواهد به سفرنامه‌نویسی معمول روی بیاورد بلکه در تلاش است با شکل، فرم و محتوایی متفاوت به مصر و سفرش بپردازد و در این امر تا حدود زیادی موفق بوده است.

کتاب با تصاویری از اهرام جیزه، اسکندریه و کانال سوئز آغاز می‌شود. «از همین نخستین لحظه‌ نشستن در هواپیمایی مصر، بوی باستان می‌آید. بوی چندین‌هزار سالگی. حتی آرم هواپیمایی مصر، حال و هوای عهد قدیم را در دیده جاری می‌کند؛ یعنی که نشانه‌های فراعنه را. میهمانداران مصری، با نظم و ترتیب‌اند و خوش‌برخورد. یعنی که مو به مو آموزه‌های برخورد با گردشگران را اجرا می‌کنند. با لهجه‌ خاص مصری و تلفظ حرف «‌جیم‌» به ‌«‌گاف‌» و دیگر شیوه‌های لهجه‌ مصری. مدام سر می‌زنند با پرسشی شاید تکراری: چیزی نیاز ندارید؟»


ادامه مطلب
تاریخ : چهارشنبه 24 شهریور 1395 | 11:47 ق.ظ | نویسنده : مجید بیگلری | نظرات

 

راز مزرعه چهار آبگیر

جین وبستر

لیدا صدرالعلمایی

انتشارات به نگار

راوی داستان که یک وکیله برای استراحت به مزرعه شوهر عمه اش کلنل می ره که با پسر جوونش رادنور به تنهایی زندگی می کنه . همسر و دختر کلنل فوت کردند و پسر بزرگشم یه جورایی یاغی هست و طی اختلافاتی با پدر قهر کرده و رفته . این مزرعه توی جنوب قرار داره جاهایی که به مزرعه داری و برده های سیاه عادت دارن . رادنور عاشق دختری به اسم پلی هست پسر خوبیه و البته اختلافاتی هم با پدرش داره . در این بین کلنل کشته می شه و تری پتن خبرنگار دوست راوی برای حل معما و کمک به اونها راهی مزرعه می شه .

بد نبود یک داستان جنایی از وبستر که کلا به مدل دیگه ای از قصه هاش عادت داشتم . خیلی معمای جالبی مطرح نشده بود باز شدن معما هم اون چنان هیجان انگیز نبود ولی نمی خوام بگم خیلی هم بد بود ولی خیلی برام مسخره بود حالا روزنامه نگار یه روزنامه زرد را بیاد حل کننده بکنه .

قسمت های زیبایی از کتاب

این گذشته آدم هاست که آیندشون رو تعیین می کنه .

خدا را شکر که زن ها زیاد جرمی مرتکب نمی شوند ! هیچ وقت با اطمینان نمی شه حدس زد چی تو فکرشون بوده . فکر و عملشون زمین تا آسمون با هم فرق داره .تاریخ : شنبه 13 شهریور 1395 | 06:34 ب.ظ | نویسنده : مجید بیگلری | نظرات

 

اول عاشقی

یودیت هرمان

محمود حسینی زاد

انتشارات افق

استلا همراه با شوهر خود جیسون و دختر کوچکش آوا در خانه ای در حومه شهری کوچک زندگی می کند . استلا زمانی که از عروسی دوستش برمی گشته در هواپیما کنار جیسون می نشیند و تصمیم می گیرد با او آشنا شود اکنون چندین سال گذشته و هنوز نمی داند که آیا اگر آن روز دسته گل عروس مال او نشده بود و اعتقاد نمی یافت که حتما عروس بعدی اوست باز هم همسر جیسون می شد ؟!! او پرستار است و شاهد روابطش با مریض ها و دختر کوچکش هستیم . تا زمانی که سر و کله مرد جوانی به نام مستر پفیستر پیدا می شود که می خواهد با استلا حرف بزند و استلا از او گریزان است و ....

کتاب خوبیه خیلی قشنگ و روان نوشته شده ترجمه خوبی هم داره اون تردیدهای استلا سردرگمی هاش فکراش همه برام جالبن اون ریز ریز فکر کردنش به اتفاقات یا سرسری گذشتن هاش ...

قسمت های زیبایی از کتاب

کاش می شد همیشه همدیگر را می شناختیم ، تو پیرتر می شوی ، ما دیگر چندان وقتی نداریم . نگاهم که می کنی ، لبخند خواهی زد، امکان ندارد طور دیگری باشد .

پشیمانی همه چیز را سنگین و در عین حال بی همتا می کند .

در برابر دوست داشته شدن آدم نمی تونه از خودش دفاع کنه .

زندگی وحشتناکه ، تا حالا متوجه شدین ؟تاریخ : شنبه 13 شهریور 1395 | 06:33 ب.ظ | نویسنده : مجید بیگلری | نظرات

 

شاه ریچارد سوم

ویلیام شکسپیر

میر شمس الدین ادیب سلطانی

انتشارات امیرکبیر

ریچارد سوم پادشاه بسیار ستمگری بوده که با قتل و خونریزی های زیادی از جمله کشتن فرزندان ادوارد چهارم که خودش قیمشون بوده به سلطنت می رسه کلا 26 ماه حکومت می کنه و اخرین پادشاه انگلیس هست که در میدان جنگ کشته می شه اون توسط هنری هفتم کشته می شه و با کشته شدنش سلسله پلانتاجنت بعد از  331 سال منقرض می شه .

در این نمایش نامه شکسپیر به قدرت رسیدن و سقوط اون را تصویر کرده که پرشخصیت ترین نمایش نامه اون هم هست . کتاب خوبیه البته من کلا نوشته های شکسپیر برام سخت خوانه و سبکش را دوست ندارم اذیتم می کنه ولی خود موضوع و آشنایی با ریچارد می تونه انگیزه جالبی برای این کار باشه . باید بگم این کتاب را قبلا خوندم و الان چون بحث شکسپیر شد خلاصه اش را نوشتم .  باید بگم آل پاچینو هم بر اساس این نمایش نامه ، فیلمی ساخته .

قسمت های زیبایی از کتاب

آیا لعنت و نفرین یارای آن را دارد که در ابرها رسوخ کرده به افلاک برسد ؟

ظلم جز ظلم بار نمی آورد .تاریخ : شنبه 13 شهریور 1395 | 06:32 ب.ظ | نویسنده : مجید بیگلری | نظرات

 

زندگی و مرگ جان شاه

ویلیام شکسپیر

حمیدرضا ابراهیمی

انتشارات افراز

جان شاه یا کینگ جان همون شاه معروف توی افسانه رابین هود هست برادر ریچارد شیردل . نمایش نامه شکسپیر هم به دوران پادشاهی اون و دسیسه ها و توطئه درباریان می پردازد و البته نگاهی هم به دربار فرانسه و فیلیپ داریم و جنگی که نهایت به نابودی جان شاه منجر می شه .

این کتاب اولین نمایش نامه تاریخی شکسپیر هست که ظاهرا سی سال بعد از نوشتن چاپ می شه و به علت یه سری جملات شعار گونه اش شهرت پیدا کرده که نمایشی میهن پرستانه است . کتاب بدی نیست من شخصا از چنین نمایشی وقتی می تونم لذت ببرم که در مورد وقایع تاریخیش اطلاع داشته باشم کامل بدونم چی به چیه و بعد درگیر ادبیات موضوع بشم برای شناخت وقایع تاریخی هم که نمایش نامه موثر نیست بنابرین چون هیچی در مورد پادشاهان انگلیس نمی دونم اون قدر درگیر فهم روند تاریخی ماجرا هستم که  مجالی برای درک ادبی نمی مونه .

اینم تازه های نشر از شکسپیر.

قسمت های زیبایی از کتاب

آیا بازی کردن با باور مردم و کوچک شمردن آن ، ریشخند کردن خداوند نیست ؟

من از فراوانی خشم در حال سوختنم ، کسی که خشم او را چنین گداخته باشد ،چیز دیگری آرامش نتواند کرد ، هیچ چیز مگر خون .تاریخ : شنبه 13 شهریور 1395 | 06:32 ب.ظ | نویسنده : مجید بیگلری | نظرات
لطفا از دیگر مطالب نیز دیدن فرمایید
تعداد کل صفحات : 3 :: 1 2 3
لطفا از دیگر صفحات نیز دیدن فرمایید
.: Weblog Themes By SlideTheme :.

  • بابل
  • ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

    شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic