فونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا ساز

لطفا از تمام مطالب دیدن فرمایید.
خاطرات علی امینی، یعقوب توکلی، انتشارات سوره مهر 
 
 
این کتاب شامل خاطرات دست‌نوشته علی امینی است که سال‌ 71 در خارج از کشور به زبان فارسی و در قالب 16 مقاله منتشر شد.پس از انتشار این مقاله‌ها، علی امینی در پاسخ به برخی سوالات مطرح شده درباره خاطراتش با دست‌اندرکاران مجموعه تاریخ شفاهی دانشگاه هاروارد گفت‌وگو کرد که نتیجه این گفت‌وگوها یک کتاب شد.


تاریخ : سه شنبه 16 بهمن 1397 | 01:13 ب.ظ | نویسنده : مجید بیگلری | نظرات
ده‌ها خبرنگار داخلی و خارجی، گروه‌های مختلف مردم و جمعی از نزدیكان امام در سالن مدرسه‌ی علوی اجتماع كرده‌اند. آیت‌الله هاشمی رفسنجانی حكم نخست‌وزیری مهندس مهدی بازرگان را قرائت می‌كند. در حالی كه مردم هر لحظه به پیروزی نزدیكشان امیدوارتر می‌شوند، جمعی از تیمساران ارتش در حال فراهم كردن مقدمات اجرای طرحی با حمایت مستقیم آمریكا برای دستگیری امام و كشتن مردم هستند.
اعضای شورای انقلاب، آیت‌الله دكتر بهشتی، آیت‌الله مطهری و مهندس بازرگان با تماس‌های مداوم با فرماندهان ارتش سعی می‌كنند ارتش را بدون خونریزی، متحد ملت كنند. مردم با گل و اشك و شعار به استقبال ارتشیان می‌روند.


تاریخ : سه شنبه 16 بهمن 1397 | 01:12 ب.ظ | نویسنده : مجید بیگلری | نظرات
خاطرات سید مرتضی نبوی، به کوشش جواد کامور بخشایش، انتشارات سوره مهر
 
 
سید مرتضی نبوی از جمله فعالان عرصه سیاسی است که زندگی پرفراز و نشیبی را طی کرده و تجربیات ارزنده‌ای از دوران مبارزات انقلابی خود دارد. او با بیان صریح برخی مسایل سیاسی در کتاب بسیاری از جریان‌ها و شخصیت‌های مطرح سیاسی تاریخ معاصر را به چالش کشیده‌ است. 
 
نبوی با وجود مسوولیت‌های مهمی که تاکنون برعهده داشته و موقعیت سیاسی فعلی‌اش به عنوان عضو مجمع تشخیص مصلحت، در این اثر  بی ملاحظه نسبت به منافع شخصی به بیان دیدگاه‌هایش می‌پردازد. 
 


تاریخ : سه شنبه 16 بهمن 1397 | 01:11 ب.ظ | نویسنده : مجید بیگلری | نظرات
بختیار تمام پایگاه‌هایش را از دست داده و همچنان با انجام مصاحبه‌های مختلف سعی در به رخ كشیدن قدرت خود دارد. محورهای مورد تاكید و تهدید او در مصاحبه‌ها این‌ها هستند:
    - به آیت‌الله خمینی اجازه تشكیل دولت موقت را نمی‌دهم.
    - كسانی را كه جنگ داخلی راه بیندازند اعدام می‌كنم.
    - تمام نظرات امام خمینی را در لباس قانون تحقق می‌بخشم.
امام در پاسخ تهدید‌های دولت فرمودند: «من باید نصیحت كنم كه دولت غاصب كاری نكند كه مجبور شویم مردم را به جهاد دعوت كنیم. ما از ارتش می‌خواهیم هر چه زودتر به ملت متصل شوند. آن‌ها فرزندان ما هستند. ما به آن‌ها محبت داریم...»
امام همچنین در سخنرانی‌ها و دیدار‌هایشان با مردم اصول سیاست‌هایشان را این‌گونه بیان فرمودند: «تمام اتباع خارجی در ایران به صورت آزاد زندگی خواهند كرد. ما برای اقلیت‌های مذهبی احترام قائل هستیم. نظر من راجع به رادیو و تلویزیون و مطبوعات این است كه در خدمت ملت باشند. دولت‌ها حق هیچ نظارت ندارند...»
Related image

تاریخ : سه شنبه 16 بهمن 1397 | 01:06 ب.ظ | نویسنده : مجید بیگلری | نظرات
خاطرات مرضیه حدیدچی ، به کوشش محسن کاظمی، انتشارات سوره مهر
 
 
مرضیه حدیدچى (دباغ) از جمله زنان مبارز در سال های منجر به پیروزی انقلاب ‏است که فعالیت ها و حرکت هاى سیاسى خود را از سال 1346 آغاز کرد و این مبارزات را تا پیروزى انقلاب اسلامى ادامه داد. وی پس از پیروزی انقلاب فرمانده سپاه همدان، مسوول ‏بسیج خواهران و نماینده مجلس شورای اسلامی بوده است.
 
ماجراى قیام 15 خرداد 1342، تحصیل در محضر آیت‏الله سعیدى و شروع مبارزات، دستگیرى و شکنجه توسط عوامل شاه در سال 1352، هجرت به انگلستان، فعالیت هاى سیاسى در انگلیس، سوریه و لبنان، عزیمت به نوفل لوشاتو، فرماندهى سپاه همدان و عزیمت به مسکو براى ابلاغ پیام‏ حضرت امام خمینی (ره) به میخائیل گورباچف از جمله محورهای موضوعی خاطرات مرضیه حدیدچی هستند.


تاریخ : سه شنبه 16 بهمن 1397 | 01:05 ب.ظ | نویسنده : مجید بیگلری | نظرات
در تمام كشور مردم به اعتصاب عمومی دست زده‌اند. كاركنان ادارات و وزارتخانه‌های مختلف، وزیران و مدیران دولت را به محل كار خود راه نمی‌دهند. جواد شهرستانی، شهردار وقت تهران، به دیدار امام می‌رود و استعفانامه‌اش را به ایشان تسلیم می‌كند و البته دوباره از سوی امام شهردار می‌شود. بختیار از انتشار این خبر و احتمال این‌كه سرمشق دیگر زیر دستانش قرار گیرد به شدت می‌ترسد و طی یك مصاحبه شروع به ناسزاگویی به جواد شهرستانی می‌كند و سایر كارمندان و مسئولان دولت خویش را تهدید می‌كند. با همه‌ی این‌ها شهردار تهران، تنها كسی نبود كه به مدرسه‌ی علوی(محل سكونت امام) روی آورد.

Image result for ‫چهاردهم بهمن‬‎


تاریخ : سه شنبه 16 بهمن 1397 | 01:02 ب.ظ | نویسنده : مجید بیگلری | نظرات
خاطرات احمداحمد، به کوشش محسن کاظمی، انتشارات سوره مهر
 
 
فهرست کتاب "خاطرات احمد احمد " از بخشهای متنوعی تشکیل شده که حاوی: یادداشت احمد احمد ،دیدار آیت ا...خامنه ای ، بغضها ترکید ، باز هم زندان قصر، بارش در کویر ، زنان پیشگام در مبارزه ، موز مبل ،زندانی سلول شماره 21، ازدواج مجدد و...دیده می شود. در مقدمه این کتاب آمده است : " این کتاب نقل وقایع و خاطراتی آشنا و غریب است از کسانی که به دنبال نور رفتند و برای آن بهای سنگینی پرداختند. و نیز صحبت از کسانی است که در مه گرفتار آمدند و به بیراهه رفتند و به سراب گذاشتند. روایت حاضر خاطراتی تلخ و شیرین از آقای احمد احمد است که بیش از 70ساعت مصاحبه کرد و بیش از دو سال رفت وآمد های وقت و بی وقت و رفت آمدهای مکرر و گاه و بیگاه ما را تحمل کرد و به پرسشها ی روا و نا روای ما پاسخ گفت." همچنین اذعان می شود , بعد از مقدمه کتاب دست نوشته ای از احمد احمد که روایت کننده ی خاطرات پر تلاطمش بعد از ذکر آیه ای از قرآن کریم آمده : " هر گز به ذهنم خطور نمی کرد که روزی برای نقل خاطرات دوران مبارزه ام به پای مصاحبه بنشینم گر چه در سالهای اخیر بارها و بار ها از مراکز و سازمانهای مختلف برای ثبت و ضبط و انتشار خاطراتم مراجعه می کردند و به چند دلیل آنها را نمی پذیرفتم . یکی اینکه ضرورتی نمی دیدم و دوم اینکه طول زمان آفت بایگانی ذهن در یاد آوری رخداد ها و وقایع بود و آخر اینکه واهمه داشتم به بیان خاطرات خود را مطرح کنم." همچنین احمد احمد در خاتمه می گوید: "در پایان این مجموعه را به سالار جانبازان حضرت ا... خامنه ای ولی فقیه شیعیان تقدیم می دارم." شایان ذکر است , در پایان کتاب به فهرست اعلام اسامی به ترتیب حروف الفبا و سپس اسناد ، تصاویری جذاب، و در نهایت بازتاب کتاب خاطرات احمد احمد در منظر خوانندگان این کتاب بر می خوریم . در بخشهایی از کتاب می خوانیم : اولین آموزه ها در یکی از روزهای فصل بهار 1318 در روستای به نام ایرین نزدیک اسلام شهر در حومه استان تهران و خانوادهای مذهبی به دنیا آمدم. من سومین فرزند خانواده بودم در دامان پر مهر مادر ی پر مهر و عاطفه و مومن به نام طوبی حاجی تهرانی تربیت شدم. در سایه پدر حسین احمد که مردی زحمت کش ،ساده و بی آلایش بود پرورش یافته و بزرگ شدم در آستانه ورود به مدرسه بودم که خشکسالی ده را فرا گرفت و... لازم به ذکر است .


تاریخ : شنبه 13 بهمن 1397 | 02:06 ب.ظ | نویسنده : مجید بیگلری | نظرات
بختیار در واكنش به استقبال عمومی مردم از ورود امام، پی‌درپی با انجام مصاحبه و صحبت در مورد برنامه‌های آتی خویش سعی در عادی جلوه‌دادن اوضاع دارد. مردم امام، چشم و گوش به مدرسه‌ی علوی دوخته‌اند. جمعیت مشتاق به دیدار اما آنقدر زیاد هستند كه كوچه‌های اطراف مدرسه‌ی علوی مملو از آدم شده است. مردم پارچه‌های دست‌نویسی روی دیوار‌ها نصب كرده‌اند كه روی‌شان نوشته‌شده: «زیارت قبول، با یك بار زیارت امام این توفیق را به دیگران هم بدهید»


تاریخ : شنبه 13 بهمن 1397 | 02:04 ب.ظ | نویسنده : مجید بیگلری | نظرات
خاطرات عزت شاهی، به کوشش محسن کاظمی، انتشارات سوره مهر
 
 

خاطرات عزت‌ شاهی

نمای نزدیک: انقلاب اسلامی رویدادی بود که بسیاری از حوادث و وقایع سیاسی و اجتماعی دهه آخر قرن بیستم را تحت الشعاع خودش قرار داد ؛ آن چنا نکه حضرت امام (ره) در وصیتنامه خودشان تاکید کرده اند و پژوهشگران و تئوریسین های برجسته عرصه علوم اجتماعی نیز بر آن صحّه می گذارند این حادثه ممتاز سیاسی-اجتماعی وجوه تمایز متعددی با سایر اقران تاریخی خودش از قبیل انقلاب اکتبر 1917 روسیه، انقلاب کبیر فرانسه، انقلاب کمونیستی چین و...دارد که می بایست در بازشناسی انقلاب، این وجوه را مطم حنظر قرار داد. یکی از مه مترین این امتیازات که موجب تفرد و تشخص اساسی انقلاب اسلامی ایران از سایر انقلابات جهان م یشود، حضور و مشارکت اکثریت مردم ایران در به پیروزی رساندن آن است که این ویژگی نه تنها در رویدادهای تاریخی سایر کشورهای جهان بلکه حتی در تاریخ گذشته خود ما نیز امر ب یسابقه و منحصرب هفردی است.

ادامه مطلب
تاریخ : پنجشنبه 11 بهمن 1397 | 10:22 ق.ظ | نویسنده : مجید بیگلری | نظرات
ردیف روز/تاریخ مناسبت تقویمی عنوان روز
1 جمعه 97/11/12 ------------ انقلاب اسلامی؛ 40 سال مکتب فکری امام(ره)، نصرت الهی و ولایت‌مداری
2 شنبه 97/11/13 ------------ انقلاب اسلامی؛ 40 سال مردم سالاری دینی، استقلال و آزادی
3 یکشنبه 97/11/14 روز فناوری فضایی انقلاب اسلامی؛ 40 سال  اعتماد به نفس ملی، خودباوری و پیشرفت علمی
4 دوشنبه 97/11/15 ------------ انقلاب اسلامی؛ 40 سال مقاومت، انقلابی‌گری و استکبارستیزی
5 سه‌شنبه 97/11/16 ------------ انقلاب اسلامی؛ 40 سال مجاهدت فرهنگی، تمدن‌سازی و امت اسلامی
6 چهارشنبه 97/11/17 ------------ انقلاب اسلامی؛ 40 سال دین مداری، نهضت قرآنی و زمینه‌سازی ظهور مهدوی(عج)
7 پنج‌شنبه  97/11/18 ------------ انقلاب اسلامی؛ 40 سال ایثار، جهاد فی سبیل‌الله و شهادت طلبی
8 جمعه 97/11/19 روز نیروی هوایی انقلاب اسلامی؛ 40 سال نفی وابستگی، مقابله با تحریم و تهدید-خوداتکایی
9 شنبه 97/11/20 شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) انقلاب اسلامی؛ 40 سال الگوی فاطمی(س)، تحکیم خانواده و افتخارآفرینی زنان ایرانی
10 یکشنبه 97/11/21 ------------ انقلاب اسلامی؛ 40 سال امنیت همه‌جانبه، اقتدار ملی و عزت‌آفرینی
11 دوشنبه 97/1/22 پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1357 22 بهمن تماشایی، جشن پرشکوه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی


تاریخ : پنجشنبه 11 بهمن 1397 | 09:53 ق.ظ | نویسنده : مجید بیگلری | نظرات
Image result for ‫فرارسیدن دهه فجر مبارک‬‎

تاریخ : پنجشنبه 11 بهمن 1397 | 09:47 ق.ظ | نویسنده : مجید بیگلری | نظرات

موهای تو خانه ماهی‌هاست

پدیدآور: محمدرضا شرفی خبوشان

ناشر: علمی و فرهنگی

تعداد صفحات: ۷۱

راستی که تصویر تو در این آب زلال چقدر زیباتر شده؛ این ماهی‌ها چه سرخوشانه بازی‌ می‌کنند در آب این چشمه، وقتی تو در آب نگاه می‌کنی ... انگار موهای تو خانۀ ماهی‌هاست ...

«موهای تو خانه ماهی‌هاست» روایت‌گر گوشه‌هایی از زندگی پسر نوجوانی است که در یکی از روستاهای ورامین زندگی می‌کند. پدر این نوجوان از انقلابیون و طرفداران امام خمینی است که با توزیع اعلامیه‌های امام در روستا، نقش خود را در مبارزات انقلابی ایفا می‌کند. یک روز دخترکی عرب، مکاشفه‌وار بر او ظاهر می‌شود و از اتفاقات نامعلومی از زمان‌های دور و نزدیک خبر می‌دهد. گاهی به وقایعی نه‌چندان دور اشاره می‌کند و گاهی به حادثه‌ای نزدیک. در این داستان گوشه‌هایی از تاریخ را می‌خوانیم که نقطۀ عطف آن پیروزی انقلاب اسلامی است. در این داستان دو واقعۀ مهم تاریخی هر بار به هم نزدیک می‌شوند، عاشورا و قیام امام حسین علیه السلام که با حضور دخترک عرب یادآوری می‌شود و قیام مردم ورامین که در اعتراض به دستگیری امام خمینی صورت می‌گیرد. دخترک عرب شاید شاهدی است بر تمام مبارزات حق علیه باطل و آمده است تا مسیر روشن حق را به پسرک بنمایاند. این داستان بیان‌گر جلوه‌ای از مردانگی و غیرت مردم آزادی خواه و انقلابی ورامین است که پا به پای دیگر قهرمانان انقلاب،  نقشی اثرگذار در نهضت بزرگ انقلاب داشتند و نام و یادشان در تاریخ این پیروزی بزرگ ماندگار شد.تاریخ : دوشنبه 8 بهمن 1397 | 12:26 ب.ظ | نویسنده : مجید بیگلری | نظرات

گرگ‌سالی

پدیدآور: امیرحسین فردی

ناشر: سوره مهر

تعداد صفحات:  ۴۰۰

زمین زیر پوششی از برف و یخ، نای نفس کشیدن نداشت و این دشت بزرگ که زمانی اجتماع گل‌های آزاد و پروانه‌های رنگارنگ بود، در زیر پای گرگ‌های درنده و وحشی زخم‌های عمیق خورده و ناخوش احوال است.

زمستان خیال رفتن ندارد و بساطش را سنگین‌تر از همیشه پهن کرده، نشانی از آهوان وحشی و پروانه‌های زیبا دیده نمی‌شود و خورشید رویش را از زمین گرفته است. سال، سال مرگ است و خبری از روشنی و امید نیست، سال، سال گرگ‌هاست که بر این دشت جولان می‌دهند و در کمین آهوان آن نشسته‌اند. گرگ سالی نه یک سال که سال‌ها بر سرزمین آهوان خرامان این دشت حکم‌رانی می‌کرد ...

رمان گرگ‌سالی روایتی است استعاری و نمادین از یک فراز تاریخی در ایران. این اثر به خوبی توانسته است استعمار و هجمۀ آمریکا را در دورۀ پهلوی بر ایران به نمایش بگذارد.

داستان این کتاب آیینه‌ایست از تاریخ پهلوی دوم و حوادث پیش از انقلاب اسلامی؛ ماجرا از این قرار است که آمریکایی‌ها و اسرائیلی‌ها در اطراف مجتمع اقتصادی کشاورزی مغان دست به اصلاح نژاد گرگ ها می‌زنند، اما این گرگ‌های اصلاح نژاد شده توسط آمریکایی‌ها مبدل به گرگ‌های آدمخواری می‌شوند و به جان مردم آن‌جا می‌افتند و عرصه و زندگی را بر آن‌ها تنگ می‌کنند. آن‌ها قصد دارند گرگ‌های آدم خواری را در این منطقه تربیت کنند تا بتوانند برای کشتن افراد انقلابی ازآن‌ها استفاده کنند. نویسنده این اثر، مضمونی ضد استعماری را در غالب داستانی جذاب و زبانی روان به مخاطب منتقل می‌سازد و تصویری کنایه آمیز و نمادین از گرگ‌های واقعی را به خواننده می‌نمایاند.

رمان گرگ‌سالی، نامزد دریافت جایزه چهاردهمین جشنوارۀ ادبی شهید حبیب غنی پور شده است.تاریخ : دوشنبه 8 بهمن 1397 | 12:24 ب.ظ | نویسنده : مجید بیگلری | نظرات

شکنجه‌گران می‌گویند

پدیدآور: قاسم حسن‌پور

ناشر: موزه عبرت ایران

تعداد صفحات:  ۵۷۶

نگاهی اجمالی به تاریخ دوره پهلوی و مطالعۀ اسناد برجای مانده از جنایت‌های این رژیم بیانگر شب‌های دیرپا و ظلمت بی‌انتهای آن دوران است.


سردی سلول‌هایی که پشت دیوارهای بلند زندان، از هر طرف عرصه را بر مردان و زنان انقلابی تنگ کرده و قامت بلند و استوارشان را در تنگنای حصارها و زیر سقف‌های کوتاه خم می‌کرد نیز نتوانست اندیشۀ آزاد و چشمان بیدارشان را اسیر و خاموش کند.

این نرده‌های فولادی و دیوارهای بلند، این سلول‌های درد و اتاق‌های شکنجه و این مأموران عذاب و شکنجه‌گران آزادی، حرف‌های زیادی دارند برای گفتن...

«شکنجه گران می‌گویند» روایت‌گر اعترافات بهمن نادری‌پور (تهرانی) و فریدون توانگری (آرش)، دو تن از مشهورترین شکنجه‌گران ساواک در زمان شاه است که پس از انقلاب، در زندان یا در دادگاه بیان می‌کنند و سپس در روزنامه‌ها منعکس می‌شود. این کتاب بخشی است از کارنامۀ سیاه ساواک، به انضمام اسناد و آلبوم تصاویری از آن دوره که نمایان‌گر جنایات‌های این سازمان مخوف است.

تبیین نقش دستگاه اطلاعاتی در رژیم پهلوی و جایگاه آن، زمینه‌های پیدایش کمیتۀ مشترک ضد خرابکاری، بررسی فضای بازِ سیاسی پس از سال ۱۳۵۵، «فروپاشی دژ»، تصرف و تسخیر کمیتۀ مشترک و دستگیری شکنجه گران، اعترافات تهرانی، آرش و بقیه در هشت جلسه دادگاه، اعترافات دیگر بازجویان و شکنجه‌گران ساواک و در نهایت، اسناد و عکس‌های مستند از مطالب مهم این کتاب به شمار می‌آید.تاریخ : دوشنبه 8 بهمن 1397 | 12:23 ب.ظ | نویسنده : مجید بیگلری | نظرات

در طلوع آزادی

پدیدآور: حمیدرضا شاه‌آبادی

ناشر: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان

تعداد صفحات: ۳۶

این روزهای آخر، زمان چقدر کند می‌گذرد. هوای گرگ و میش این دم آخر انگار تمامی ندارد. شب‌های زمستان است و جوش و خروش مردم و شوق آزادی، سرمای بهمن را به گرمایی حیات بخش و امیدی روشن بدل کرده است. در چشم‌ها درخششی عجیب وجود دارد، چشم‌هایی دوخته به آسمان، در انتظار طلوع آزادی ...

«در طلوع آزادی» گزارشی است داستانی از وقایع روزهای ۲۱ و ۲۲ بهمن ماه ۱۳۵۷ به قلم حمیدرضا شاه‌آبادی. در این کتاب که عنوانی است از "مجموعۀ روزهای خدا"،  نویسنده وقایعی را شرح می‌دهد که گویای پیوستن ارتش به نیروهای انقلابی و روزهای منتهی به پیروزی انقلاب است. پیوستن همافران به نیروهای مردمی یکی از فرازهای بسیار جالب از تاریخ این دوره است که به خوبی در این کتاب روایت شده است.
در جای جای این کتاب از تصاویری استفاده شده است که به یاری حرف‌ها و کلمات می‌آید و خواننده را با خود به حال و هوای آن روزهای سال ۱۳۵۷ می‌برد.
«رفته رفته غروب روز بیست و دوم بهمن از راه می‌رسد. آخرین روز از تاریخ دوهزار و پانصد سالۀ شاهنشاهی به پایان خود نزدیک می‌شود. بیشتر پادگان‌ها، کلانتری‌ها و وزارتخانه‌ها به دست مردم افتاده است. درگیری‌های پراکنده در شهر هنوز ادامه دارد...» مردم کم‌کم نشانه‌های طلوع خورشید آزادی را مشاهده می‌کنند و در سپیده دم انقلاب دست‌های یکدیگر را به گرمی می‌فشارند. این لحظات پُرالتهابِ آخر، گویای مبارزات مردم تا پایان عمر رژیم پهلوی است و تا چشم‌شان به خورشید پیروزی روشن نشود نیز، دست از تلاش برنخواهند داشت.

پایان این کتاب اما به تلخی تمام دوران سیاه ظلم پایان می‌دهد و صدای انقلاب ملت ایران لبخند گمشدۀ مردم را به آن‌ها باز می‌گرداند.تاریخ : دوشنبه 8 بهمن 1397 | 12:18 ب.ظ | نویسنده : مجید بیگلری | نظرات
لطفا از دیگر مطالب نیز دیدن فرمایید
تعداد کل صفحات : 2 :: 1 2
لطفا از دیگر صفحات نیز دیدن فرمایید
.: Weblog Themes By SlideTheme :.

  • بابل
  • ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

    شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic